W lutym odbyła się jubileuszowa 10. edycja Zimowego Biwaku Szkoleniowego WinterCamp. Organizatorzy po raz kolejny zapewnili uczestnikom potężną dawkę wiedzy z zakresu turystyki górskiej oraz szereg interesujących aktywności.

WinterCamp to warsztaty obejmujące bogaty pakiet szkoleń, integracje oraz grupowe treningi. Dwie edycje tegorocznego biwaku odbyły się w dniach 14-17 oraz 21-24 lutego w schronisku pod Turbaczem w Gorcach. Biwakowicze mieli okazję skorzystać z wiedzy profesjonalistów z zakresu turystyki górskiej, dowiedzieć się, w jaki sposób bezpiecznie spędzać czas w górach oraz uczestniczyć w warsztatach wspinaczki lodowej.

To już 10 lat

Pierwszy WinterCamp odbył się w 2010 roku, a jednym z jego pomysłodawców i organizatorów był Maciej Przywecki. „Jest to pierwsze wydarzenie, które łączy zarówno rozrywkę (aktywności sportowe), jak i potężną dawkę wiedzy. Jak wiadomo, podczas uprawiania zimowych sportów bezpieczeństwo jest nadzwyczaj istotne” – mówi Przywecki, wiceprezes Polish Outdoor Group, który od 10 lat odpowiada za przygotowanie i przebieg biwaku.

W pierwszej edycji wydarzenia wzięło udział około 70 osób, 10 lat później, liczba uczestników wzrosła do ponad 200. Przez dekadę zostało przeszkolonych około 2000 adeptów turystyki górskiej. Z biegiem czasu zainteresowanie wzrosło do tego stopnia, że organizatorzy, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie, postanowili organizować dwie edycje wydarzenia (WinterCamp oraz WinterCamp Family). WinterCamp Family jest przeznaczony dla rodzin z dziećmi do lat 16 i dostosowany do oczekiwań zarówno dorosłych, jak i młodych, żądnych nowatorskich przygód ludzi.

Widok jak ze snu

Uczestnicy spotykali się w samym sercu Gorczańskiego Parku Narodowego. Przez kilka dni mieszkali w namiotach, po wyjściu z których mogli podziwiać malownicze, piętrzące się Tatry. Harmonogram każdego dnia był wypełniony po brzegi, nie było czasu na nudę.

W odpowiedzi na potrzeby początkujących miłośników przygód, biwak zaoferował inspirujące szkolenia w pięciu blokach tematycznych: biwakowym, lawinowym, skitour’owym, medycznym oraz sprzętowym. Śmiałkowie mogli również korzystać z innych atrakcji, np. przygodowych gier terenowych. Każdy z bloków tematycznych został przygotowany przez specjalistów. Organizacja szkoleń nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie wielu partnerów, do grona których zaliczyć można firmy takie jak: The North Face, Jack Wolfskin, Pajak, Lesovik, Marmot, PETZL, Ortovox, Komputronik, Idlo, Nikwax, Dalbello czy Volkl.

Opowieści z kompasem w dłoni

Na koniec każdego dnia uczestnicy mogli spotkać się z podróżnikami, którzy chętnie opowiadali o swoich przeżyciach z najdalszych zakątków świata. W tym roku, w wydarzeniu wzięli udział m. in. Piotr Pustelnik, Krzysztof Wielicki, Janusz Gołąb i Piotr Hercog. Sesje z globtroterami wywarły na gościach pozytywne wrażenie.

To niesamowite, jak bardzo można zarazić się chęcią do przeżycia przygody poprzez wysłuchiwanie barwnych opowieści innych” – mówi Cyber Marian, znany producent filmowy oraz youtuber, który również wziął udział w tegorocznych warsztatach.

Mikrospołeczność

WinterCamp to przede wszystkim ludzie, których łączy zamiłowanie do przygód oraz aktywnego spędzania czasu. Dzięki warsztatom mają okazję poznać nie tylko ciekawe osobowości ze świata gór, lecz też osoby, z którymi mogą w przyszłości wybrać się w podróże życia.

Każdego roku na szkolenie przybywają nowi śmiałkowie, którzy oprócz wiedzy i doświadczeń spod Turbacza wywożą też nowe znajomości. Uczestnicy biwaku zgodnie stwierdzają, że wydarzeniu towarzyszy niezwykły klimat. Podkreślają również, że przyjęcie nawet największej dawki wiedzy w dobrym towarzystwie nie stanowi żadnego problemu.

Informacje na temat zorganizowanych szkoleń oraz kadry szkoleniowej można znaleźć na stronie: http://wintercamp.org.pl

Organizator: Polish Outdoor Group

Sponsorzy: The North Face, Jack Wolfskin, Woda Góry Las, Pajak, Lesovik

Partnerzy technologiczni: PETZL, Ortovox, Komputronik, Marmot, Mitshubishi Motors, Idlo, Nikvax, This1, Dalbello, Volkl,

Patroni medialni: Poznaj Świat, 4outdoor Magazyn, 4outdoor Biznes, Wspinanie.pl, Klubpodróżników.com

Partnerzy merytoryczni: Gorczański Park Narodowy, GOPR-Podhale, Klub Wysokogórski Gliwice, Agencja Wyprawowa Adventure24, Ratunek.eu, Fundacja Kukuczki, Odkrywca Zdobywca, VMG EXPO, Ispo Munich, SkiTour School

Kontakt dla mediów:

Natalia Kuchta

natalia.kuchta@projekt77.pl,

+48 793 690 180

_MG_2092_MG_1507 _MG_1428_MG_1377 _MG_1227_MG_1184